Kategoriler

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi

Bebek ölümlerinin % 75 i doğumdan sonraki 28 günde olmaktadır. Biliyoruz ki tüm  bebek ölümlerinin % 75 i önlenebilir. Yenidoğan ölümleri nitelikli gebelik takibi , anne bakımı , doğum ve doğum sonrasında bebeğin nitelikli sağlık hizmeti alması ile önlenebilmektedir. Yüksek riskli gebelerin donanımlı bir yenidoğan ünitesinde doğum yapması bebek ölümlerinin önüne geçmektedir. Bu bağlamda Forum Yaşam Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesi ileri düzey yoğun bakım donanımı,gece nöbetçi çocuk uzmanı, gündüz sürekli yenidoğan sorumlu doktoru çocuk uzmanı ve konsülyan yenidoğan uzmanı eğitimli hemşireleri ve eğitimli destek elemanı ile hizmet vermektedir. Donanımlı bir ünite ve güçlü bir ekiple bebeklerimizin başında 7/24 hizmet vermektedir. Altta yatan hastalığına göre birden çok uzmanlık gerektiren durumlarda ( çocuk kardiyolojisi , çocuk cerrahisi , beyin cerrahisi  )ilgili branşlarla beraber tedavi etmektedir.

İleri düzey prematüre ( 1000 gr altı ve 32  haftanın altı) erken doğumlarda üst düzey tıbbi bakım ve tedavi vererek çok sayıda bebeğin hayata güçlü ve sağlıklı başlangıç yapmasını sağlamıştır. Ünitemizde 28 haftanın altınde ve  800 gr ın altında doğan yüksek mortaliteye sahip bebeklere başarıyla hizmet verilmiş ve yaşama tutunmaları sağlanmıştır. Bu bebekler kaliteli , titiz , tecrübeli bir ekip çalısması ile hayata tutunmuştur.

Forum Yaşam Hastanesi  yenidoğan yoğun bakım ünitesi sağlık bakanlığı tarafından tam donanımlı ,ileri düzey yenidoğan yoğun bakım ünitesi olarak belgelenmiştir. Ünitemizde erken doğum,iri bebek (makrozomik), çoğul gebelik , şeker hastası anne bebekleri (diyabetik anne bebeği) , anne karnında mekonyum yutan bebekler (mekonyumaspirasyon sendromu) , konjenital anomalili bebekler , zor dğum sonrası yüksek risk taşıyan organ hasarı olan bebeklere çağdaş yöntemlerle bilimin ışığında gelişmiş düzeyde bakım ve tedavi verilmektedir.

Yenidoğan yoğun bakım ünitemizde 38 adet küvöz , yenidoğanla uyumlu ventilatör , canlandırma ünitesi ,monitarizasyon, yoğun fototerapi , vücut soğutma cihazı (hipotermi tedavisi ) , kan gazı  ölçümü ve donanımlı biyokimya ve mikrobiyoloji  laboratuvarı ile hizmet vermektedir.

Hastanemizde  anne ve yenidoğana kaliteli yaşam sansı sunulması  esas alınmıştır.Forum Yaşam Hastanesi ‘’bebek dostu hastane ‘’onayını  almıştır ve bebek dostu hastane ilkeleri ışığında hizmet vermektedir. Bu hizmetler şöyledir;

1-Her doğan bebek doğumdan sonra tekrar ilk 24 saat içinde çocuk doktoru tarafından değerlendirilmektedir.

2-Anne sütünün önemi ve bebeğin en kısa sürede anne sütünü almaya başlaması özel anne sütü eğitmenleri tarafından sağlanmaktadır. Bu sırada anne eğitimi tamamlanmaktadır ve emzirme desteğine devam edilmektedir.

3-Taburcu sonrasında banyo , göbek bakımı sık karşılaşılan sorunlar açısından bilgilendirilmektedir.

4-Zamanında takip ve tedavi yenidoğan bebek açısından oldukça önemlidir. anne yanında bebekte oluşabilen sorunlar ( kusma ,morarma ,solunum sıkıntısı gibi) olduğunda yenidoğan yoğun bakıma alınarak tekrar muayene ve takip edilmektedir. Aile bilgilendirilmektedir. Geçici sorunlar de bebek en kısa sürede tekrar aileye verilmektedir. Tedavi ve takip uzarsa aile bilgisi ile yoğun bakımda tedaviye devam edilmektedir.

5-Yenidoğan ünitemizde bebeğin ihtiyaç duyduğu sağlık desteğine göre hafif düzeyden ileri düzeye kadar hizmet verecek alt yapısı mevcuttur. Aile bilgilendirilmesi sürekli yapılmaktadır.

Yoğun  bakımda yatan bebeklerde servisin işleyişi ile ilgili aile yazılı ve sözlü olarak bilgilendirilmektedir. Bu bilgilendirmede ; bebeğin hemşiresi ve doktorundan nasıl bilgi alabileceği , bebeği nasıl görebileceği , hastalığın seyri ,tedaviye verdiği yanıt , anne sütünün bebeğe ulaşması için anne sütü eğitimi ve anne sütünün tranferi ,saklama koşulları , yatış süreci ile ilgili bilgiler içermektedir.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi
Güvenevler, 20. Cd. No:48, 33140 Yenişehir/Mersin
(0324) 325 46 46
info@forumyasamhastanesi.com.tr
www.forumyasamhastanesi.com.tr ©
X