Göz Sağlığı ve Hastalıkları

Resim

Gözlerimiz dış dünyayı görmemizi ve algılamamızı sağlayan en önemli duyu organımızdır. Çeşitli hastalıklar sonucu gözün farklı bölümlerinde oluşan bozukluklar görme kalitesini azaltır hatta körlüğe neden olabilir. Hastalıkların erken tanı ve doğru tedavisi çok önemlidir. Göz muayenesinde kullanılan cihazlar birçok hastalığın kolayca tanınmasını sağlamaktadır.

Gözlerde ağrı, bulanık görme, ışığa duyarlılık, uçuşan cisimler görme gibi belirtiler ciddi göz hastalıklarına işaret olabilir. Diyabet, hipertansiyon, romatizma gibi hastalıklar gözlerde ciddi hasarlara sebep olabilir.

 

Göz Hastalıklarının Çeşitleri

Genetik ya da çevresel olarak farklı göz hastalıkları oluşabilir. Göz hastalıkları tedavisi farklı yöntemleri ile yapılabilmektedir. Göz hastalıkları şunlardır:

  • Şaşılık, renk körlüğü
  • Miyop, hipermetrop ve astigmat
  • Konjonktivit ve alerjik konjonktivit
  • Glokom ( Göz tansiyonu)
  • Katarakt

En yaygın göz rahatsızlıkları olarak bu göz kusurları gösterilebilir. Bunlar ve daha birçok göz kusuru, görme yetisini tam kullanamama sorunu Göz hastalıkları nedir ve neden oluşur oluşturur. Renk körlüğü, göz içindeki renk ayırt etme işleminin yapılamamasıdır. Şaşılık ise iki gözün aynı yere odaklanamamasıdır. Miyop uzağı net görememe sorunudur. Hipermetrop ise yakını net görememe sorunudur. Astigmat olarak adlandırılan göz kusuru da hem uzağı hem de yakını net görememe sorunudur. Göz hastalıkları nedir ve neden oluşur Konjonktivit gözdeki ince zarda meydana gelen bir kusurdur. Alerjik konjonktivit ise mevsime bağlı olarak ortaya çıkar ve gözde sulanma, kaşınma ve kızarıklık olmasına sebep olabilir.

 

Güvenevler, 20. Cd. No:48, 33140 Yenişehir/Mersin
(0324) 325 46 46
info@forumyasamhastanesi.com.tr
www.forumyasamhastanesi.com.tr ©
X